Prof. Dr. Ömer Erdeve

Bebeğim devam sütüne başladıktan sonra anne sütünü/memeyi bırakır mı?

  • Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür.
  • Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda ise doktorunuza danışarak uygun bir devam sütü kullanabilirsiniz. Bazı bebekler biberon ile daha kolay doydukları için emmeyi reddedebilirler. Bu durumda yavaş akışlı ve ayına uygun bir biberon emziği kullanmak size yardımcı olacaktır. Emmeyi bırakma yönünde endişeleriniz var ise devam sütünü biberon yerine bardakla veya kaşıkla vermeyi de deneyebilirsiniz.
  • Devam sütleri içerikleri ya da tatları nedeniyle bebeğinizin anne sütünü bırakmasına neden olmaz. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur.

Referans: 1. Martin CR et al. Review of Infant Feeding: Key Features of Breast Milk and Infant Formula. Nutrients 2016;8(279):1-11. 2. Prell C, Koletzko B: Breastfeeding and complementary feeding—recommendations on infant nutrition. Dtsch Arztebl Int 2016; 113: 435–44. 3. AAP Infant Food and Feeding. https://www.aap.org/en-us/advocacy-and-policy/aap-health-initiatives/HALF-Implementation-Guide/Age-Specific-Content/pages/infant-food-and-feeding.aspx. 4. Infant and young child feeding: standard recommendations for the European Union. http://ibclc.hu/sites/default/files/EUpolicy06.pdf/p>