Prof. Dr. Ömer Erdeve

Sütümü nasıl arttırabilirim?

  • Doğumdan itibaren sütünüzü arttırmak için yapabileceğiniz ilk ve en önemli şey bebeğinizi sık aralıklar ile emzirmektir. Meme başınızın emme refleksi ile uyarımı sizin beyninize süt üretimi için gerekli sinyalleri iletir ve böylece süt üretiminiz gittikçe artar.
  • Öncelikle emzirme işlemini aceleye getirmemenizde fayda var. Sizin ve bebeğinizin rahat ettiği bir pozisyon belirleyin ve bebeğiniz kendisi emme işlemini bitirene kadar emzirin. Bu süre yaklaşık 20 dakika kadar sürebilir.
  • Anne sütünün besleyiciliği ve miktarını artıran bir diğer önemli etken de sizin su tüketiminizdir. Günde en az 2-3 litre yani 6-8 bardak su tüketmeyi ihmal etmeyin ve her emzirme sonrası kaybettiğiniz sıvıyı mutlaka takviye edin.
  • Annelerin beslenme açısından her besin grubunu tüketmeleri, kendi sağlıkları açısından da önemlidir. Günlük beslenmenizde protein ihtiyacınızı karşılarken hem bitkisel hem de hayvansal protein kaynaklarını kullanmaya dikkat edin. Süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum yönünden zengin gıdaları her gün mutlaka tüketin.
  • Mevsim meyvelerini ve sebzelerini tüketmeye çalışın.
  • İyi bir uyku uyumaya çalışın. Biliyoruz emzirme sıklığı nedeniyle bu biraz zor olabilir, ancak uykunun süt üretimine etkisi oldukça fazla. Bu yüzden bebeğinizin uyuduğu her anı, siz de dinlenerek değerlendirmeye çalışın.

Referans: 1. WHO Healthy Eating during Pregnancy and Breastfeeding. http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0020/120296/E73182.pdf. Erişim tarihi: Mayıs 2017. 2. AAP Breastfeeding and the Use of Human Milk. Pediatrics 2012;129:e827–e841. Erişim tarihi : Mayıs 2017.