Prof. Dr. Ömer Erdeve

Bebeğim prematüre doğdu, beslenmesini planlarken kronolojik yaşını mı yoksa düzeltilmiş yaşını mı dikkate almalıyım?

  • 37. haftadan erken doğan bebeklere prematüre bebek diyoruz.
  • Takvim yaşı bebeğin doğmuş olduğu tarihe göre, düzeltilmiş yaş ise bebeğin doğması gereken tarihe göre hesaplanan yaşıdır. Ortalama 40 haftadan ne kadar erken doğmuş ise o hafta, takvim yaşından çıkarılarak düzeltilmiş yaş hesaplanır. Örneğin, 32. haftada doğmuş bir bebek doğması gereken tarihten 8 hafta erken doğmuş kabul edilir. Takiplerinde büyümesi ve gelişimi düzeltilmiş yaşına göre değerlendirilir.
  • Düzeltilmiş yaş kavramı prematüre bebeklerde 2. yaş gününe kadar veya akranlarının kilolarını yakaladıkları zamana kadar kullanılır. Prematüre bebekler, genel olarak 2 ila 3 yaşına kadar zamanında doğan bebekler ile aralarındaki açığı kapatırlar.
  • Bir bebek prematüre doğsa bile temel besini anne sütüdür. Ancak çok düşük doğum ağırlıklı prematüre bebeklerin büyümelerinin desteklenmesi açısından anne sütü güçlendiricilerinin kullanılması gerekebilir.

Referans: 1. https://www.unmc.edu/media/mmi/jackson/TIPS-Intro/Understanding_Corrected_Age.pdf 2. WHO recommendations on interventions to improve preterm birth outcomes. http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/183037/1/9789241508988_eng.pdf