Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş

Bebeğimin çok fazla gazı var. Ne yapmalıyım?

  • Bebeklerde ilk aylarda görülebilen gaz problemi; bebeklerin sindirim sistemlerinin tam olarak gelişmemiş olmasındandır. Gaz sancıları özellikle bebeklerin ilk 4 ayında yoğun olarak yaşanabilir. Peki bu durumda ne yapabilirsiniz?
  • Anne sütü veriyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz. Genel olarak gaz yaptığı bilinen besinleri tüketmemelisiniz. Bol sıvı tüketmeniz gerekir. Eğer bebeğinizde alerjik belirtiler var ise, alerjen besinlerden kaçınmalısınız.
  • Beslenme sonrası bebeğinizin dik pozisyonda sırtını sıvazlayarak mutlaka gazını çıkartın. Bebeğiniz devam sütü ile besleniyorsa, çok yavaş akışlı veya çok hızlı akışlı biberonlar bebeğinizin hava yutmasına neden olabilir. Bebeğinizin ayına uygun bir biberon seçtiğinizden emin olun.
  • Biberonu çalkalama sırasında köpük oluşuyorsa bu durum gaz sancısına neden olabilir, dairesel hareketlerle çalkalama yaparak köpük oluşumunu önleyebilirsiniz.

1. Benninga MA et al. Childhood Functional Gastrointestinal Disorders: Neonate/Toddler. Gastroenterology 2016;150(6):1443-1442.
2. WHO Healthy Eating during Pregnancy and Breastfeeding. http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0020/120296/E73182.pdf. Erişim tarihi: Mayıs 2017.
3. http://sakur.uludag.edu.tr/dosya/FR-HYE-04-719-46.pdf.