Prof. Dr. Ener Çağrı Dinleyici

Bebeğimin bağışıklığını nasıl güçlendirebilirim? Bunun için nasıl beslemeliyim?

  • Doğumdan itibaren, bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini sağlayan en önemli besin kaynağı anne sütüdür.
  • Anne sütünün içeriğindeki prebiyotik özellikli oligosakkaritlerlerin, bağırsak mikrobiyotası gelişimindeki olumlu etkileri bebeğin bağışıklık sisteminin üzerinde rol oynamaktadır.
  • Ayrıca, anne sütü içerdiği antikorlarla bebeği enfeksiyonlara karşı korur. Bu doğrultuda bebeğinizin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için ilk 6 ay tek başına olmak üzere, 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmesi önemlidir.
  • Anne sütü eksikliğinde ya da yokluğunda bebeğinizin bağışıklığını güçlendirmek için anne sütüne benzer faydalar gösterdiği bilinen devam sütlerini kullanabilirsiniz.
  • 6. aydan sonra ek gıdalara başlarken de bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri bebeğin günlük beslenme planına dahil edebilirsiniz. Böylece hastalıklara karşı doğal bir koruma duvarı sağlayabilirsiniz

Martin R et al. Early life: gut microbiota and immune development in infancy. Beneficial Microbes 2010; 1(4): 367-382.
Martin CR et al. Review of Infant Feeding: Key Features of Breast Milk and Infant Formula. Nutrients 2016;8(279):1-11.
Misra M et al. Vitamin D Deficiency in Children and Its Management: Review of Current Knowledge and Recommendations. Pediatrics 2008;122(2):398-417.
Lampl M et al. Infant Growth in Length Follows Prolonged Sleep and Increased Naps. Sleep 2011;34(5):641-50.
JoAnn Kerperien, et al. (2012). Development of the Immune System – Early Nutrition and Consequences for Later Life, Recent Advances in Immunology to Target Cancer, Inflammation and Infections, Dr. Jagat Kanwar (Ed.), ISBN: 978-953-51-0592-3, InTech, Available from: http://www.intechopen.com/books/recent-advances-in-immunology-to-target-cancer-inflammation-andinfections/development-of-the-immune-system-early-nutrition-and-consequences-for-later-life.