Prof. Dr. Ener Çağrı Dinleyici

Bebeğimin bağışıklığını nasıl güçlendirebilirim? Doğru beslenme yanı sıra neler yapmalıyım?

  • Beslenmenin yanında, D vitamini de bebeğinizin gelişimi ve bağışıklık sistemi açısından oldukça önemlidir.
  • En önemli doğal D vitamini kaynağı güneştir. Bebeğin güneşten zarar görmeden, yeterli D vitamini için güneş altında geçirmesi gereken zaman, başında şapka olmadan ve güneş koruyucu sürmeden haftada en az iki gün toplam 5 ila 30 dakika kadardır. Bu süre mevsime, bebeğin ten rengine ve günün saatine göre değişebilir.
  • Düzenli uyku yine bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebeğinizin günde 12 ile 16 saat uyumasına, bunun 9 saatinin gece uykusu olmasına gayret edin.
  • Aşırıya kaçmamak şartıyla bebeğinizin günlük bakımında hijyenine de dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Ancak çok yoğun hijyen ve temizlik takıntısının bebeklerin savunma sistemlerinde yarar yerine zararlı etkilerinin olduğu bilinmektedir.
  • Hastalık dönemlerinde ve sonrasında bebeğinizin bağışıklık sistemi yorgun düşer. Bu dönemlerde onun yeniden hastalıklardan korunmasına özen göstermeniz gerekir.

Martin R et al. Early life: gut microbiota and immune development in infancy. Beneficial Microbes 2010; 1(4): 367-382.
Martin CR et al. Review of Infant Feeding: Key Features of Breast Milk and Infant Formula. Nutrients 2016;8(279):1-11.
Misra M et al. Vitamin D Deficiency in Children and Its Management: Review of Current Knowledge and Recommendations. Pediatrics 2008;122(2):398-417.
Lampl M et al. Infant Growth in Length Follows Prolonged Sleep and Increased Naps. Sleep 2011;34(5):641-50.
JoAnn Kerperien, et al. (2012). Development of the Immune System – Early Nutrition and Consequences for Later Life, Recent Advances in Immunology to Target Cancer, Inflammation and Infections, Dr. Jagat Kanwar (Ed.), ISBN: 978-953-51-0592-3, InTech, Available from: http://www.intechopen.com/books/recent-advances-in-immunology-to-target-cancer-inflammation-andinfections/development-of-the-immune-system-early-nutrition-and-consequences-for-later-life.